Histērisko traucējumu pazīmes:
Histēriskas personības tips – šādiem cilvēkiem piemīt vēlme būt uzmanības centrā, tieksme izraisīt citu sajūsmu un izbrīnu, kas tiek panākts ar savu ārējo izskatu, ar pārspīlētām, teatralizētām emocijām, dramatizēšanu. No otras puses tādi cilvēki viegli apvainojas, tiem piemīt mainīgs noskaņojums, viņi mēdz būt nevērīgi pret citiem, jo ir pārāk koncentrēti uz sevi.
Psihogēnas lēkmes un krampji raksturojas ar to, ka cilvēks pēkšņi veic haotiskas, neadekvātas un izteiksmīgas darbības – kliedz, raud, vārtās pa zemi, dauza ar rokām un kājām pa grīdu, izliec ķermeni, atspiežoties pret zemi ar pakausi un papēžiem, stostās vai nerunā. Šādas lēkmes prasa skatītāju klātbūtni. Mūsdienās ārstu praksē psihogēnas lēkmes drīzāk atgādina epileptisko lēkmi – ar samaņas zudumu un krampjiem uz dažam minūtēm.
Funkcionālas parēzes un paralīzes – tas ir vājums jebkurā muskuļu grupā; rokās, kājās vai sejas muskulatūrā.
Gaitas traucējumi var būt dažādi – pacients velk līdzi vienu kāju pa grīdu, streipuļo, brīžiem savelkot ceļus vai pārkrustojot kājas.
Motori traucējumi – roku trīce, galvas kustības turp-atpakaļ, acu rotēšana uz augšu, kas samazinās, ja nepievērš tam uzmanību, bet pieaug pie satraukuma.
Jušanas traucējumi un maņu zudums – pēkšņs sajūtu zudums jebkura ķermeņa daļā, var iet kopā ar redzes traucējumiem, bet redzes zudums parasti reti ir pilnīgs.
Runas traucējumi – no stostīšanās, gārgšanas līdz nespējai parunāt.
Sāpju sindromi – psihogēnas sāpes var būt jebkura ķermeņa daļā, bet parasti sāp uzreiz vairākas vietas, sāpes parasti tiek raksturotas kā ļoti stipras un intensīvas, kuru dēļ pacients bieži tiek stacionēts akūtā kārtā, tomēr attēldiagnostika un neirogrāfiskie izmeklējumi neuzrāda anatomiskas pārmaiņas orgānos, nervos vai skeletā. Šādas sāpes var pēkšņi rasties un tikpat pēkšņi pāriet.
Elpošanas traucējumi – to arī sauc par hiperventilācijas sindromu, kad rodas vēlme ātrāk un dziļāk elpot, jo pacientam liekas, ka nevar pilni ieelpot, trūkst gaisa.
Kamola sajūta kaklā – ļoti bieža parādība histēriskiem cilvēkiem.
Vemšana, slikta dūša, kā reakcija uz notikumu, ko nevar pieņemt, vai prasībām, kas ir nepatīkamas.
Histēriskais drudzis – parasti pacienti to viegli panes, raksturojas ar to, ka ir neliela pulsa frekvence, kas neatbilst temperatūrai, jo pie iekaisīgiem drudžiem parasti ir paātrināts pulss.
Disociatīva amnēzija, apjukuma epizodes – pēkšņi pazūd atmiņa par noteiktu laika periodu vai par sevi, mēdz parādīties dezorientācijā laikā un telpā.
Disociatīva fūga – reta parādība, bet diezgan interesanta, tā kalpojusi par sižeta pamatu vairākām filmām, kurās galvenais varonis pēkšņi, parasti pēc traģiska notikuma, aizmirst, kas viņš ir bija iepriekš un uzsāk jaunu dzīvi.
Kāpēc veidojas histērija?
Kā atpazīt histeriju? TESTS: Disociācijas pieredzes skala (DES)!
- Braucot autobusā, mašīnā vai ar vilcienu pēkšņi saprotat, ka daļēji vai pilnībā neatceraties notikušo brauciena laikā.
- Klausoties kādu citu vai runājot ar citu cilvēku, pēkšņi saprotat, ka to pilnībā vai daļēji neatceraties, par ko bija runa.
- Pēkšņi nesaprotat un neatceraties, kā nonācāt vietā, kur atrodaties.
- Pēkšņi saprotat, ka valkājat drēbes, bet neatceraties, kā tās uzvilkāt.
- Atrodat savās mantās kādu jaunu priekšmetu, bet neatceraties, ka to nopirkāt.
- Pēkšņi Jums pienāk klāt svešinieki, nosauc citā vārdā un apgalvo, ka esat tikušies jau agrāk.
- Izjūtat, it kā pats sev stāvat blakus un novērojat sevi no ārpuses.
- Bijis notikums, ka Jūs neatpazīstat ģimenes locekļus vai draugus.
- Neatceraties svarīgus notikumus savā dzīvē (piemēram, kāzas vai izlaidumu).
- Jums ir raksturīga melošana, lai gan pašiem liekas, ka runājat taisnību.
- Skatoties spogulī, neatpazīstat sevi.
- Izjūtat apkārtējo priekšmetu, sevis vai pat visas pasaules nerealitāti.
- Rodas sajūta, ka Jūsu ķermenis nepieder Jums.
- Pārdzīvojat kaut kādu situāciju vai notikumu no pagātnes it kā tagadnē tas notiktu atkal.
- Izjūtat šaubas, ka kaut kādi notikumi ir tiešam notikuši vai tā ir tikai fantāzija.
- Atrodoties pazīstamā un ierastā vietā, Jums rodas sajūta, ka Jūs šo vietu redzat pirmo reizi.
- Jūs aizrauj filmas vai TV-raidījuma saturs, ka pat nepamānāt, kas notiek apkārt.
- Jums liekas, ka fantāzijas un sapņi ir realitāte.
- Jūs nepamanat fiziskās sāpes.
- Jūs skatoties vienā punktā, neko tajā brīdī nedomājat un nepamanat laiku.
- Atrodoties vienatnē, pamanat, ka skaļi runājat pats ar sevi.
- Jūs uzvedaties tik atšķirīgi līdzīgās situācijās, ka šķiet, ka Jūs esat divi dažādi cilvēki.
- Jums kļūst ļoti viegli darboties situācijās, kas parasti izraisa grūtības (saskarsme, skola, darbs, utml.).
- Jūs pēkšņi nevarat atcerēties, vai Jūs tiešām kaut ko jau esat izdarījis vai tikai gribējāt to darīt.
- Jūs pēkšņi pamanāt, ka Jūs kaut ko izdarījāt, bet nevarat atcerēties, kā to darījāt.
- Jūs brīžiem atrodat savus pierakstus vai zīmējumus, bet neatceraties, ka Jūs tos esat rakstījuši vai zīmējuši.
- Jūs brīžiem dzirdat savā galvā svešas “balsis”, kas komentē, ko Jūs darāt vai liek Jums pildīt komandas.
- Jums brīžiem liekas, ka Jūs skataties uz pasauli caur dūmiem vai it kā viss ir miglā tīts, ka cilvēki un priekšmeti liekas neskaidri un atrodas it kā kaut kur tālumā.
Histērisko traucējumu Panaceja
Tā kā šo traucējumu izpausmes brīžiem atgādina somatisko slimību izpausmes, ļoti bieži ar histēriskiem pacientiem nākas saskarties dažādu specialitāšu ārstiem, īpaši neirologiem. Tiklīdz tiek izslēgta citu diagnožu iespējamība, pacients saņēm rekomendācijas griezties pie psihoterapeita vai psihiatra.
Visefektīvākā metode pie histēriskiem traucējumiem ir psihoanalītiskā un psihodinamiskā psihoterapija, kuras laikā cilvēks iemācas integrēt sāpīgus pārdzīvojumus, komunicēt ar apkārtējo pasauli efektīvāk, apzināt savas vēlmes un panākt to piepildīšanu efektīvākā ceļā nekā ķermenisko simptomu veidā.
Brīžiem tiek pielietoti arī tādi medikamenti kā antidepresanti un antipsihotiķi ar mērķi mazināt iekšējo trauksmi, ko rada emocionālie konflikti, kas atvieglo simptomus.
Izmantotā literatūra:
- Psychoanalytic Diagnosis: Understanding Personality Structure in the Clinical Process, Second Edition by Nancy McWilliams
- Starptautiskā slimību klasifikācija (SSK-10). Pasaules Veselības organizācija, 2016. http://www.spkc.gov.lv/ssk10/index1e60.html?p=%23119#g_119
- Janet P. The Major Symptoms of Hysteria. London, 1907.
- Carlson, E.B. & Putnam, F.W. (1993). An update on the Dissociative Experience Scale. Dissociation 6(1), p. 16-27. Note: Dissociative Experiences Scale-II included in Appendix. Downloaded from http://traumadissociation.com/des Authors E.B. Carlson & F.W. Putnam have given permission for the Dissociative Experiences Scale to be copied, distributed or reproduced for research or clinical use.
- Фрейд З. Исследования истерии. СПб., 2005.
- Психогенные двигательные расстройства в историческом аспекте. Г.М. Дюкова, В.Л. Голубев. Первый МГМУ им. И.М. Сеченова. http://www.parkinsonizm.ru/files/21_1_2012_Block_Bulletin.pdf
- Конверсионные и соматоформные расстройства в общей медицинской практике. Г. М. Дюкова. http://www.med-sovet.pro/jour/article/viewFile/890/890