Jāņa Zālīša psihoterapijas klīnika

Emocionālā izdegšana vecāku vidū: kā rūpes par bērniem nereti ved pie pašizsīkuma

Vecāku loma ir neatsverama, taču tā bieži vien saistīta ar emocionālo izdegšanu, īpaši tad, ja bērns piedzīvo attīstības vai emocionālas grūtības. Ikdienas darbā redzu, cik bieži vecāki izjūt milzīgu spiedienu, rūpējoties par bērnu vajadzībām un viņu attīstību. Šo emocionālo slogu vecāki bieži vien nes sevī klusumā, liekot pašiem savām vajadzībām atkāpties otrajā plānā. Taču ignorēt savu labsajūtu un spēju robežas nav risinājums, jo ilgstoša izdegšana var ietekmēt gan vecāku, gan bērna attīstību un dzīves kvalitāti.

Daudzi vecāki ar laiku sāk sajust, ka viņu spēki ir izsīkuši, jo ikdienas pienākumi, rūpes un stresa situācijas kļūst par rutīnu. Es redzu, ka īpaši izdegšanas risks ir augsts tiem vecākiem, kuri audzina bērnus ar īpašām vajadzībām vai attīstības traucējumiem. Šādi bērni nereti prasa papildu uzmanību, terapijas un emocionālo atbalstu, un vecāki jūt, ka viņiem jābūt pastāvīgi pieejamiem un līdzās. Šāda emocionālā iesaiste un atbildība kļūst par slogu, kas ilgtermiņā var pārvērsties par izsīkumu, ja netiek atrasts līdzsvars starp rūpēm par bērnu un savām vajadzībām.

Kā tas izpaužas praksē? Vecāki bieži nāk pie psihologa ar sajūtu, ka viņiem ir “jāspēj visu” un jābūt visur. Viņiem šķiet, ka ikkatra viņu kļūda vai nespēja reaģēt ideāli ietekmē bērna dzīvi. Šāda vainas sajūta un pārliecība, ka viņiem pašiem jātiek galā, ir spēcīgi faktori, kas veicina izdegšanu. Vecākiem nepieciešams atgādināt, ka rūpes par sevi nav egoisms vai uzmanības novēršana no bērna vajadzībām – tas ir pamats, lai viņi spētu sniegt bērnam stabilitāti un mieru.

Izdegšana vecākiem nereti izpaužas kā pastāvīgs emocionāls izsīkums, kas izraisa frustrāciju un pat aizkaitinājumu situācijās, kur iepriekš viņi būtu reaģējuši mierīgāk. Daudzi vecāki atzīst, ka viņu pacietība ir izsīkusi, un tas var radīt vainas sajūtu. Tas savukārt ietekmē viņu pašapziņu un vēlmi meklēt atbalstu. Es bieži uzsveru, ka emocionāla izdegšana nav vājuma pazīme – tā ir dabiska reakcija uz ilgstošu spriedzi un pienākumiem, kas prasa cilvēkam nemitīgi būt atbildīgam par cita cilvēka labsajūtu un attīstību.

Šajā procesā būtisks solis ir palīdzēt vecākiem atgūt līdzsvaru un uzdrošināties meklēt atbalstu. Tā var būt gan ģimenes locekļu iesaiste ikdienas darbos, gan arī speciālistu palīdzība un atbalsta grupas, kas sniedz iespēju dalīties pieredzē un gūt jaunas stratēģijas izdegšanas mazināšanai. Vecākiem ir būtiski saprast, ka pieņemot palīdzību, viņi iegūst resursus, kas ļauj viņiem kļūt emocionāli stiprākiem un līdzsvarotākiem. Tas veicina ne tikai viņu pašu labsajūtu, bet arī pozitīvi ietekmē bērna attīstību.

Praksē ļoti būtiska ir spēja atzīt savas emocionālās vajadzības un pievērsties tām regulāri, ne tikai krīzes situācijās. Tas var būt kaut vai īss laiks, ko vecāki pavada, nododoties sev tīkamām nodarbēm, meditācijai relaksācijai vai fiziskām aktivitātēm, kas palīdz atgūt emocionālo līdzsvaru. Šādas ikdienas prakses kļūst par resursu, kas stiprina vecāku emocionālo noturību un spēju tikt galā ar ikdienas izaicinājumiem.

Kopumā emocionālā izdegšana vecākiem ir sarežģīts, taču bieži sastopams fenomens, kas prasa uzmanību un sapratni. Rūpes par sevi nav pretrunā ar rūpēm par bērnu, bet gan papildina tās, veidojot stabilu pamatu ģimenes veselībai un līdzsvaram. Ja vecāki var sev atļauties būt cilvēciski atzīt un pieņemt, ka viņiem arī ir vajadzīgs atbalsts, tad viņi kļūst par vēl stiprāku resursu saviem bērniem.

Raksta autore: Psiholoģe Santa Laimiņa.