Jāņa Zālīša psihoterapijas klīnika

Adaptācijas traucējumi – Rakstu sērija “Kā ārstēt dvēseli?” 26. daļa!

Ikviens dzīvē piedzīvo pārmaiņas. Tās var būt gan lielas, piemēram, pārvākšanās uz citu valsti, gan mazas, kā jauns darbs vai pat ikdienas rutīnas maiņa. Vairumam cilvēku šīs pārmaiņas ir dabiskas un nesagādā lielas problēmas, bet citiem tās var izraisīt emocionālas grūtības. Šajā rakstā apspriedīsim adaptācijas traucējumus, kas ir bieži sastopams stāvoklis, skaidrojot, kas tas ir un kā to risināt.

Kas Ir Adaptācijas Traucējumi?

Adaptācijas traucējumi, dažreiz dēvēti par “situācijas depresiju” vai “stresa reakcijas sindromu,” ir psihiskais stāvoklis, kas var ietekmēt cilvēkus visās vecuma grupās. Šie traucējumi attīstās, ja indivīds nespēj pielāgoties krasām vai būtiskām dzīves pārmaiņām vai notikumam.

Šādas pārmaiņas var būt dažādas un ietver:

  • Darba zaudēšanu vai maiņu.
  • Šķiršanos vai attiecību beigas.
  • Pārcelšanos uz citu pilsētu vai valsti.
  • Tuvinieka vai mīļotā cilvēka zaudējumu.
  • Smagas slimības konstatēšanu;
  • Finansiālas grūtības.
  • Ģimenes konfliktus.
  • Studiju stresa situācijas.
Atšķirībā no nopietnākiem psihiatriskajiem traucējumiem, adaptācijas traucējumi bieži ir īslaicīgi un saistīti ar konkrētu stresa avotu. Simptomi var būt dažādi – emocionāli, uzvedības un fiziski.

Simptomu atpazīšana

Adaptācijas traucējuma simptomi var būt maldinoši, jo tie līdzinās citiem psihiskiem traucējumiem.

Biežāk sastopami simptomi ietver:

Emocionālas grūtības: Bēdīgums, bezcerība, trauksme vai aizkaitinamība, pārmērīga uztraukšanās par notikušo, nespēja pieņemt lēmumus.
Uzvedības izmaiņas: Sociāla izolēšanās, darba vai mācību rezultātu pasliktināšanās, izmaiņas attiecībās ar apkārtējiem, centieni izvairīties no traucējošiem atgādinājumiem par notikušo.
Fiziski simptomi: Galvassāpes, kuņģa sāpes, miega traucējumi, apetītes izmaiņas.
Svarīgi ir atcerēties, ka katrs cilvēks reaģē atšķirīgi uz stresu, un ne katram, kas piedzīvo pārmaiņas vai negaidītus notikumus, attīstīsies adaptācijas traucējumi. Tomēr, ja jūs vai kāds cits saskaras ar šiem simptomiem, ir laiks meklēt palīdzību.
adaptācijas truacējumi

Kā palīdzēt?

Adaptācijas traucējumi ir ārstējami.
Ārstēšanas iespējas ietvert:

Psihoterapija: Kognitīvi biheiviorālā un atbalsta terapija var palīdzēt saprast savus pārdzīvojumus, reakcijas uz tiem, izstrādāt un stiprināt stresa pārvarēšanas mehānismus;
Medikamenti: Dažos gadījumos var būt nepieciešama psihiatra palīdzība, izrakstīti medikamenti, lai mazinātu konkrētus simptomus, piemēram, izteiktu trauksmi vai miega traucējumus.
Atbalsta grupas: Pieredzes apmaiņa ar citiem, kas ir piedzīvojuši līdzīgas grūtības.

Lai gan profesionāla palīdzība ir būtiska, pastāv arī pašpalīdzības stratēģijas, kas var papildināt ārstēšanu un veicināt atveseļošanos:

Pašaprūpe: rūpes par sevi, nodrošinot regulāru fizisko aktivitāti, pareizu uzturu un pietiekamu miegu.
Sociālais atbalsts: ja ir tāda iespēja, dalīties savos pārdzīvojumos ar ģimeni vai draugiem, atrodiet laiku kopīgai atpūtai, pasākumiem.
Reālistisku mērķu izvirzīšana: Svarīgi atgādināt sev, ka neviens nav supercilvēks, dzīvē var būt brīži, kad nevaram paveikt tik daudz kā gribētos. Sadaliet uzdevumus mazākās daļās, paveiciet vienu un tad ķerieties pie nākošā.

Adaptācijas traucējumi ir bieži sastopami un ārstējami psihiatriskie traucējumi, kas var ietekmēt cilvēkus pēc būtiskām, negaidītām dzīves pārmaiņām vai stresa notikumiem. Laicīga simptomu atpazīšana un vēršanās pēc palīdzības veicinās ātrāku un vieglāku atveseļošanos.

Adaptācijas traucējumi nav vājuma pazīme; tās ir dabiski radušās stresa reakcijas. Ar atbilstošu atbalstu, šīs īslaicīgās grūtības ir pārvaramas un iespējams attīstīt noturību pret līdzīgām situācijām nākotnē.