Jāņa Zālīša psihoterapijas klīnika

Pavasara depresija

Pavasaris daudziem asociējas ar atmodu – dabas atdzimšanu, gaišākām dienām, siltākiem saules stariem un jaunu enerģiju. Tomēr ne visiem šis gadalaiks nes līdzi prieku un spēku. Dažiem cilvēkiem tieši pavasaris kļūst par periodu, kad pieaug trauksme, pasliktinās garastāvoklis un parādās apātija. Šo fenomenu sauc par pavasara depresiju, un tas ir sarežģīts psiholoģisks stāvoklis, kas var skart dažādus cilvēkus neatkarīgi no viņu dzīvesveida vai veselības stāvokļa.Pavasaris daudziem asociējas ar atmodu – dabas atdzimšanu, gaišākām dienām, siltākiem saules stariem un jaunu enerģiju. Tomēr ne visiem šis gadalaiks nes līdzi prieku un spēku. Dažiem cilvēkiem tieši pavasaris kļūst par periodu, kad pieaug trauksme, pasliktinās garastāvoklis un parādās apātija. Šo fenomenu sauc par pavasara depresiju, un tas ir sarežģīts psiholoģisks stāvoklis, kas var skart dažādus cilvēkus neatkarīgi no viņu dzīvesveida vai veselības stāvokļa.

Lai arī depresija visbiežāk tiek saistīta ar rudens un ziemas periodu, kad dienas kļūst īsākas un saules gaismas trūkums ietekmē serotonīna līmeni smadzenēs, pavasara depresijas iemesli var būt atšķirīgi. Viens no galvenajiem faktoriem ir straujās izmaiņas dabā un apkārtējā vidē. Pēc ilgstoša ziemas perioda, kurā cilvēka organisms ir pielāgojies tumšākām un mierīgākām dienām, pēkšņā gaismas un aktivitātes pieaugšana var izraisīt stresu. Endokrīnā sistēma, kas regulē hormonus, reaģē uz šīm izmaiņām, un šis pārejas periods var būt grūts tiem, kuriem ir nosliece uz garastāvokļa svārstībām.

Pavasara depresiju var izraisīt arī bioloģiskie ritmi. Pavasarī dienas kļūst garākas, un mūsu ķermenim ir jāpārslēdzas uz jaunu dienas un nakts ciklu. Cilvēkiem ar jutīgu bioloģisko pulksteni šīs izmaiņas var radīt miega traucējumus, kas savukārt ietekmē emocionālo labsajūtu. Turklāt pavasaris bieži vien ir laiks, kad cilvēki sāk just spiedienu pēc ziemas “atslābuma” – nepieciešamību izskatīties labāk, kļūt aktīvākiem, būt produktīvākiem. Šis sociālais spiediens var radīt negatīvas emocijas un pašvērtējuma problēmas.

Dažiem cilvēkiem pavasaris var atsaukt sāpīgas atmiņas vai iezīmēt dzīves notikumus, kas saistīti ar zaudējumiem vai grūtībām. Sezonālas depresijas formu, kas raksturīga pavasarī, var ietekmēt arī alerģijas, kas fiziski novājina organismu, un vitamīnu trūkums, kas joprojām var būt aktuāls pēc ziemas.

Simptomi, kas raksturīgi pavasara depresijai, var ietvert pastāvīgu nogurumu, motivācijas trūkumu, aizkaitināmību, nemieru, intereses zudumu par ikdienas aktivitātēm, koncentrēšanās grūtības un dažreiz pat paaugstinātu trauksmi. Dažiem cilvēkiem šis stāvoklis izpaužas kā paaugstināta emocionālā nestabilitāte, biežas garastāvokļa maiņas un pat panikas lēkmes. Var parādīties miega traucējumi – gan bezmiegs, gan palielināta nepieciešamība pēc miega, kas var ietekmēt vispārējo dzīves kvalitāti.

Lai mazinātu pavasara depresijas simptomus, svarīgi ir regulēt savu dienas režīmu un pakāpeniski pielāgoties gaismas un aktivitātes pieaugumam. Fiziskās aktivitātes, piemēram, pastaigas svaigā gaisā, skriešana vai joga, var palīdzēt stabilizēt garastāvokli un mazināt trauksmi. Uzturs arī spēlē nozīmīgu lomu – pietiekama omega-3 taukskābju, magnija un D vitamīna uzņemšana var uzlabot emocionālo stāvokli. Tāpat ir būtiski rūpēties par miega higiēnu, cenšoties saglabāt regulāru miega režīmu un izvairoties no pārāk lielas ekrāna laika ietekmes pirms gulētiešanas.

Ja pavasara depresijas simptomi ir izteikti un ietekmē ikdienas dzīvi, svarīgi ir meklēt palīdzību pie speciālista. Psihologi un psihiatri var piedāvāt efektīvas terapijas metodes, kas palīdz pārvarēt šo stāvokli. Kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT) ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā pārstrukturēt negatīvās domas un veidot veselīgākus ieradumus, lai uzlabotu emocionālo pašsajūtu.

Pavasara depresija nav tikai “pārejošs garastāvokļa svārstījums” – tā ir reāla psiholoģiska parādība, kas ietekmē daudzu cilvēku dzīvi. Lai arī tai nav viena universāla iemesla, izpratne par tās rašanās mehānismiem un iespējamajiem risinājumiem var palīdzēt efektīvi mazināt tās negatīvo ietekmi un padarīt pavasari par laiku, kas nes nevis ciešanas, bet gan atjaunotu līdzsvaru un emocionālo labsajūtu.

Jautājumu gadījumā, droši rakstiet mums uz: klinika@panaceja.lv

Jūsu klīnika!